BUD-MA.COM

Kierunek w budownictwie i inżynierii

odzież przeciwdeszczowa

Odzież przeciwdeszczowa jest niezbędna dla osób, które wykonują pracę na świeżym powietrzu. Sprawdź, w jakich zawodach przyda się odzież przeciwdeszczowa oraz czym powinna się ona charakteryzować.

Odzież przeciwdeszczowa

Praca w niektórych zawodach wymaga od pracownika przebywania na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych. Wówczas, pracodawca jest zobligowany do zapewnienia osobie zatrudnionej środków ochrony indywidualnej w postaci odpowiedniej odzieży BHP. Do pracy na zewnątrz niezbędna jest odzież przeciwdeszczowa, najlepiej wykonana z nylonu, PVC lub poliuretanu. Takie materiały zapewniają suchość, niezależnie od intensywności opadów, a dodatkowo są odporne na uszkodzenia.

Rodzaje odzieży ochronnej przeciwdeszczowej

Odzież ochronna przeciwdeszczowa to nie tylko kurtki, ale także spodnie, kombinezony oraz płaszcze. Dobór rodzaju odzieży powinien być uzależniony od charakteru wykonywanej pracy. Kurtki przeciwdeszczowe sprawdzą się w zawodach, w których od pracownika wymagana jest szybkość i zwinność, ponieważ nie ograniczają ruchów. Płaszcz w nieco większym stopniu ochroni przed deszczem, ale może ograniczać swobodne poruszanie się, a zatem sprawdzi się lepiej w pracach wymagających intelektualnego zaangażowania aniżeli fizycznego. Co istotne, pracodawca zapewniający odzież przeciwdeszczową swoim pracownikom, powinien zwrócić uwagę na jej rozmiary. W wielu zakładach pracy, ubrania przeciwdeszczowe dostępne są w podstawowych rozmiarach, co wpływa negatywnie nie tylko na wygląd pracownika, ale także na ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Zbyt mały płaszcz przeciwdeszczowy nie okryje odpowiednio ciała. Również zbyt duży nie będzie zapewniał ochrony, a dodatkowo będzie ograniczał poruszanie. Należy wiedzieć, że odzież ochronna przeciwdeszczowa musi spełniać pewne normy, a dokładnie normę unijną EN 343. Jedynie ubrania robocze, które cechują się wysoką wodoszczelnością i oddychalnością, potwierdzoną testami, otrzymują certyfikat EN 343. Zgodne z wymogami unijnymi, takie ubrania powinny być opatrzone piktogramem przedstawiającym parasol i krople wody. Obok piktogramu widnieją zwykle dwie cyfry – jedna pod drugą. Pierwsza określa stopień wodoszczelności, a druga oddychalności. Obie wartości określa się w skali od 1 do 3, gdzie jedynka oznacza najsłabszą ochronę, zaś trójka najsilniejszą. Aby mieć pewność, że ubrania robocze spełniają wszystkie wymogi, należy je kupować w specjalistycznych sklepach. W ofercie sklepu BHP Fast można znaleźć odzież przeciwdeszczową w różnych modelach i wariantach.

Jakie zawody potrzebują odzieży przeciwdeszczowej?

Jakie zawody potrzebują odzieży przeciwdeszczowej? Powszechnie uważa się, że przede wszystkim osoby wykonujące prace fizyczne, na przykład robotnicy budowlani, którzy muszą przebywać na powietrzu niezależnie od pogody. Wbrew pozorom, praca wielu osób może wiązać się z koniecznością wykonywania obowiązków w trudnych warunkach atmosferycznych. Dotyczy to także osób pracujących intelektualne w sektorze budowlanym. Do takich zawodów zalicza się inspektor nadzoru budowlanego, kierownik budowy, geodeta, architekt. Również wielu urzędników wykonuje prace w terenie. Warto też pamiętać, że dla urzędów pracują osoby, które zajmują się wywożeniem odpadów komunalnych, naprawą sieci wodociągowych czy sprawdzaniem szczelności wałów przeciwpowodziowych w czasie ulewnych deszczów. Do zawodów, które wymagają pracy na powietrzu zaliczają się także szeroko rozumiane służby ratunkowe (strażacy, policjanci, ratownicy GOPR) oraz służby porządkowe, zabezpieczające imprezy masowe. Nie należy też zapominać o kurierach i listonoszach, którzy dostarczają przesyłki niezależnie od warunków pogodowych.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym bhpfast.pl.