Cegły z XIX i XX wieku pamiętają niemal tyle historii co podręczniki szkolne. Ich wytrzymałość, piękno i niepowtarzalne barwy podziwiamy przy każdym spojrzeniu. Dlatego w wielu lokalach i mieszkaniach znajdują się ściany zaaranżowane właśnie w stylu loftowym czy rustykalnym przy pomocy płytek ceglanych z rozbiórki. Czym się charakteryzują?
Przewaga starych cegieł nad nowymi – wytrzymałość
Niezaprzeczalnie cegła z rozbiórki starych domów, kamienic, murów obronnych czy elementów konstrukcyjnych innych budowli jest wytrzymalsza od nowych produktów. Dlaczego? Jak zauważają specjaliści z firmy „Cegła-Cięta”, dawniej przykładano znacznie większą uwagę do ogólnej wytrzymałości materiałów budowlanych. Miały one przetrwać wiele lat, co widać nadal w krajobrazie rynków wielu miast Polski. Są one pełne klimatycznych konstrukcji wykonanych właśnie z cegły.
Niepowtarzalny klimat płytek z naturalnej cegły
Kolejna charakterystyczna cecha to niesamowita dusza płytki z naturalnej cegły. Tej wartości nie da się dodać do świeżo wypalanych czy suszonych cegieł, które produkuje się teraz. Na czym polega nieosiągalny dla innych produktów klimat naturalnej cegły? Gdy przyjrzysz się kilku sztukom nieco bliżej, zauważysz, że każda z nich jest inna. Mogły być wyrabiane z tego samego gatunku gliny, ale w trakcie wypalania w piecach uzyskały indywidualną fakturę i barwę. Dzisiaj produkowane cegły są niemal identyczne, mają idealne kształty, co pomaga przy wznoszeniu budowli, ale nie jest tak klimatyczne.
Płytki ceglane klejone wewnątrz i na zewnątrz
Co więcej, ceglane płytki ścienne mogą być podstawą wewnętrznej i zewnętrznej aranżacji ścian. Ich uniwersalność w tworzeniu niepowtarzalnych projektów zachwyca niejednego inwestora. Dla zachowania ich długowieczności konieczne jest uwzględnienie poprawności montażu. Bez tego płytki ceglane mogą się odklejać np. pod wpływem mrozu lub wilgoci. Dla dodatkowego ich zabezpieczenia wybiera się też specjalne impregnaty zabezpieczające przed pochłanianiem wilgoci.
Możliwość dopasowania do wielu stylów
Dlaczego cegły dekoracyjne wewnętrzne na ścianę są tak popularne? Do powyższych zalet z ich stosowania trzeba dołożyć jeszcze umiejętność sparowania z wieloma pomysłami aranżacyjnymi wnętrz. Chcesz stworzyć pomieszczenie w stylu klasycznym, loftowym, rustykalnym a może skandynawskim? Nie ma problemu, bo cięte cegły świetnie się do tego nadają. Kluczem jest umiar i zestawienie dodatków, które w przypadku naturalnych czerwonych barw nie mogą być sparowane z krzykliwymi wzorami.
Już teraz zdecyduj się na cegły cięte w swoim domu!
Do prawidłowego montażu dekoracyjnych cegieł ściennych nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy. Nie musisz też zatrudniać fachowca, chociaż taka osoba pewnie wykona taką pracę nieco szybciej. Kluczem do pełnej satysfakcji jest wybór odpowiedniego producenta ciętych płytek ściennych. To bardzo ważne, by nie dostarczono ci połamanych produktów, które po nałożeniu na ścianę nie będą zapewniały optymalnego efektu. Wybieraj więc tylko sprawdzonych producentów i stwórz niepowtarzalny klimat w swoim domu!